Skip to content

812 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1983

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Oct 15, 2024

Property Information

Block74
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage4,440
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,154,600
62%
Improvement Value:$703,200
38%
Total Assessment$1,857,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,764+4.0%
2024$18,039+11.3%
2023$16,201+0.2%
2022$16,164+3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,300,000
Sq Ft4,440DeedBook 19852, Page 167Recorded11/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1983