Skip to content

721 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block75
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$825,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$825,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,333+4.0%
2024$8,011+10.6%
2023$7,244+0.2%
2022$7,227+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 14884, Page 962

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4785, Page 51