Skip to content

717 Main AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1960

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block75
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,715
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$956,300
79%
Improvement Value:$253,000
21%
Total Assessment$1,209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,214+4.0%
2024$11,742+10.6%
2023$10,618+2.7%
2022$10,343+3.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 18082, Page 83Recorded10/1/2020

Property Sale

Sale
$920,000

From:

To:

Sq Ft1,715DeedBook 15969, Page 978Recorded12/23/2014

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 4666, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1960