Skip to content

257 Evergreen DrPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1999

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Nov 4, 1996

Property Information

Block86
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,020
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,000
57%
Improvement Value:$381,700
43%
Total Assessment$891,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,756+4.1%
2024$8,408+10.9%
2023$7,579+0.2%
2022$7,561+3.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5420, Page 236