Skip to content

7 Mill Creek RdBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block1022
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page136

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,064
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,300
76%
Improvement Value:$147,800
24%
Total Assessment$606,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,613+3.9%
2024$14,062+4.1%
2023$13,510+0.0%
2022$13,510+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$357,422
DeedBook 14515, Page 369

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 4947, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1975