Skip to content

277 Bayville AveBayville, NJ 08721

Built 1987

Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block1051
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page163

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,685
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
45%
Improvement Value:$124,800
55%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,194+4.1%
2024$4,989+4.3%
2023$4,783+0.0%
2022$4,783+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987