Skip to content

231 Bayville AveBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Date
Apr 25, 2002

Property Information

Block1051
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page163

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,434
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
29%
Improvement Value:$218,900
71%
Total Assessment$309,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,450+3.9%
2024$7,169+4.1%
2023$6,888+0.0%
2022$6,888+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10869, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1960