Skip to content

32 Dockage RdBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block1233
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page185

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,260
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,600
58%
Improvement Value:$80,100
42%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,598+3.9%
2024$4,424+4.1%
2023$4,251+0.0%
2022$4,251+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,000
Sq Ft1,260DeedBook 18470, Page 809Recorded5/11/2021

Property Sale

Sale
$119,215

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 17094, Page 1522Recorded4/25/2018

Property Built

Built

Year Built: 1960