Skip to content

110 Red Bank AveBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$53,800
Last Sale Date
May 22, 1995

Property Information

Block1233
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page185

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,050
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
61%
Improvement Value:$67,500
39%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,173+3.9%
2024$4,016+4.1%
2023$3,858+0.0%
2022$3,858+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$53,800
DeedBook 5268, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1960