Skip to content

19 Buckley LnBayville, NJ 08721

Built 1985

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block1277
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page191

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,586
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,800
46%
Improvement Value:$144,800
54%
Total Assessment$269,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,500+3.9%
2024$6,255+4.1%
2023$6,009+0.0%
2022$6,009+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$348,000
Sq Ft1,586DeedBook 18723, Page 999Recorded10/14/2021

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 16425, Page 1803Recorded6/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1985