Skip to content

316 Holly BlvdBayville, NJ 08721

Built 1930

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 20, 2024

Property Information

Block1350
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage736
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
58%
Improvement Value:$67,300
42%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,853+3.9%
2024$3,707+4.1%
2023$3,562+0.0%
2022$3,562+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft736DeedBook 19662, Page 852Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$226,000
Sq Ft736DeedBook 19352, Page 1061Recorded4/14/2023

Property Sale

Sale
$155,250

From:

To:

Sq Ft736DeedBook 17206, Page 1563Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft736DeedBook 16460, Page 1585Recorded7/28/2016

Property Built

Built

Year Built: 1930