Skip to content

307 Main StBayville, NJ 08721

Built 1998

Last Sale Price
$98,900
Last Sale Date
Jan 9, 1998

Property Information

Block1350
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,408
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
40%
Improvement Value:$135,000
60%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,425+3.9%
2024$5,220+4.1%
2023$5,015+0.0%
2022$5,015+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$98,900
DeedBook 5544, Page 574

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 5449, Page 129