Skip to content

706 Riverside DrBayville, NJ 08721

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2019

Property Information

Block1384
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page200

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage704
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
68%
Improvement Value:$67,200
32%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,020+3.9%
2024$4,830+4.1%
2023$4,641+0.0%
2022$4,641+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 13731, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1965