Skip to content

241 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2021

Property Information

Block1545
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage736
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,600
77%
Improvement Value:$52,300
23%
Total Assessment$229,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,543+3.9%
2024$5,334+4.1%
2023$5,124+0.0%
2022$5,124+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 13629, Page 1567

Property Built

Built

Year Built: 1960