Skip to content

10 Laurel LnBayville, NJ 08721

Built 1993

Last Sale Price
$38,000
Last Sale Date
Feb 3, 1992

Property Information

Block1407
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,458
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,800
39%
Improvement Value:$231,400
61%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,215+3.9%
2024$8,867+4.1%
2023$8,519+0.0%
2022$8,519+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4977, Page 496