Skip to content

361 Eastern BlvdBayville, NJ 08721

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block720
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,574
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,600
32%
Improvement Value:$239,400
68%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,439+3.9%
2024$8,120+4.1%
2023$7,802+0.0%
2022$7,802+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft2,574DeedBook 20108, Page 1745Recorded8/21/2025

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft2,574DeedBook 20058, Page 1164Recorded7/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook 5345, Page 822