Skip to content

13 Laurel LnBayville, NJ 08721

Built 1998

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Apr 1, 1998

Property Information

Block1407
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page204

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,462
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,600
45%
Improvement Value:$178,400
55%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,586+4.1%
2024$7,290+4.2%
2023$6,994+0.0%
2022$6,994+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5566, Page 363

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4941, Page 44