Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Mathis Ave(Block 1425 Lot 9)Bayville, NJ 08721
Public Property
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2014
Property Information
Block1425
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page210
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.29
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$85,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$85,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2020 | $1,836 | +3.8% |
| 2019 | $1,768 | +0.5% |
| 2018 | $1,759 | +2.8% |
| 2017 | $1,710 | +2.9% |
Property History
No events match the selected filters.