Skip to content

93 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 1957

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Feb 18, 1998

Property Information

Block1425
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SBF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,008
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
52%
Improvement Value:$85,800
48%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,311+3.9%
2024$4,148+4.1%
2023$3,985+0.0%
2022$3,985+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 5560, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1957