Skip to content

115 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 1939

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block1431
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page210

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,316
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
43%
Improvement Value:$139,300
57%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,890+3.9%
2024$5,668+4.1%
2023$5,445+21.3%
2022$4,489+8.2%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 17524, Page 734

Property Sale

Sale
$63,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 16346, Page 1684Recorded3/22/2016

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 11237, Page 364

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 10991, Page 1522

Property Sale

SaleMulti
$70,900
DeedBook 4982, Page 462

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4759, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1939