Skip to content

429 Michael AveBayville, NJ 08721

Built 1945

Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block549
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,275
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
48%
Improvement Value:$121,900
52%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,615+3.9%
2024$5,403+4.1%
2023$5,191+0.0%
2022$5,191+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945