Skip to content

200 Longview DrBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Price
$204,750
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block1544
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class16
Description1.5SM
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,638
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,500
58%
Improvement Value:$156,900
42%
Total Assessment$373,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,003+3.9%
2024$8,663+18.4%
2023$7,318+0.0%
2022$7,318+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$204,750
Sq Ft1,638DeedBook 18595, Page 895Recorded7/23/2021

Property Built

Built

Year Built: 1970