Skip to content

244 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 2015

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 22, 1996

Property Information

Block1547
Lot100
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,472
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,600
55%
Improvement Value:$145,100
45%
Total Assessment$322,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,780+3.9%
2024$7,487+4.1%
2023$7,193+0.0%
2022$7,193+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5409, Page 363