Skip to content

252 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2016

Property Information

Block1547
Lot104
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,736
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
53%
Improvement Value:$156,000
47%
Total Assessment$333,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,036+3.9%
2024$7,733+4.1%
2023$7,429+0.0%
2022$7,429+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5389, Page 525