Skip to content

254 Evergreen DrBayville, NJ 08721

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 1994

Property Information

Block1553
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,886
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,400
56%
Improvement Value:$167,600
44%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,114+3.9%
2024$8,770+4.1%
2023$8,426+0.0%
2022$8,426+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006