Skip to content

208 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 2023
Vacant Land

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block1547
Lot82
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,090
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,855+3.9%
2024$3,710+4.1%
2023$3,564-16.7%
2022$4,280+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 18596, Page 1423Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 18285, Page 764Recorded1/27/2021

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,090DeedBook 15832, Page 760Recorded6/23/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4701, Page 1442