Skip to content

232 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block1547
Lot94
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,042
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
73%
Improvement Value:$63,100
27%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,707+3.9%
2024$5,491+4.1%
2023$5,276+0.0%
2022$5,276+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957