Skip to content

238 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 2007

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 4, 2002

Property Information

Block1547
Lot97
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class17
Description3SF1G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,905
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
47%
Improvement Value:$193,300
53%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,846+3.9%
2024$8,512+4.1%
2023$8,178+0.0%
2022$8,178+2.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 11183, Page 1937

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10149, Page 1905

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5691, Page 258

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4941, Page 408