Skip to content

242 Butler BlvdBayville, NJ 08721

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block1547
Lot99
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page212

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage555
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,600
64%
Improvement Value:$96,100
36%
Total Assessment$269,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,502+3.9%
2024$6,257+6.6%
2023$5,869+0.0%
2022$5,869+2.9%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$87,500

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 15697, Page 1401Recorded12/2/2013

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13125, Page 1325