Skip to content

241 Cedar DrBayville, NJ 08721

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2009

Property Information

Block1548
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage2,094
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,500
53%
Improvement Value:$192,700
47%
Total Assessment$409,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,866+3.9%
2024$9,493+4.1%
2023$9,121+0.0%
2022$9,121+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 10549, Page 1745

Property Built

Built

Year Built: 1954