Skip to content

241 Teakwood DrBayville, NJ 08721

Built 2021

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block1560
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
48%
Improvement Value:$164,400
52%
Total Assessment$314,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,580+117.8%
2024$3,480+4.1%
2023$3,344-13.6%
2022$3,870+2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 17401, Page 1036Recorded3/6/2019