Skip to content

273 Sandlewood DrBayville, NJ 08721

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 1999

Property Information

Block1562
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage2,799
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,200
42%
Improvement Value:$341,800
58%
Total Assessment$589,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,201+3.9%
2024$13,665+4.1%
2023$13,129+0.0%
2022$13,129+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 48980, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1980