Skip to content

277 Sandlewood DrBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 19, 1989

Property Information

Block1562
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,316
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,800
69%
Improvement Value:$102,800
31%
Total Assessment$331,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+3.9%
2024$7,693+4.1%
2023$7,391+0.0%
2022$7,391+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4812, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1960