Skip to content

283 Sandlewood DrBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block1562
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage825
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,100
75%
Improvement Value:$64,000
25%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,175+3.9%
2024$5,942+4.1%
2023$5,708+0.0%
2022$5,708+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft825DeedBook 19040, Page 1648Recorded5/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960