Skip to content

2 Sea Gull PtBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 24, 2016

Property Information

Block1621
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR64
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,600
63%
Improvement Value:$121,700
37%
Total Assessment$330,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,964+3.9%
2024$7,663+13.5%
2023$6,752+0.0%
2022$6,752+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 16520, Page 1213Recorded9/26/2016

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5356, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 1960