Skip to content

323 Neary AveBayville, NJ 08721

Built 1955

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block1634
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage856
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
53%
Improvement Value:$58,800
47%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,045+3.9%
2024$2,930+4.1%
2023$2,815+0.0%
2022$2,815+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft856DeedBook 17617, Page 1932Recorded9/24/2019

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 15950, Page 680Recorded12/1/2014

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4725, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1955