Skip to content

169 Harbor Inn RdBayville, NJ 08721

Built 1960

Last Sale Price
$174,500
Last Sale Date
Sep 29, 1998

Property Information

Block1666
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page228

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings3
ZoningR100
Sq Footage2,408
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
24%
Improvement Value:$325,400
76%
Total Assessment$427,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,307+3.9%
2024$9,918+4.1%
2023$9,529+0.0%
2022$9,529+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$174,500
DeedBook 5621, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1960