Skip to content

258 Serpentine DrBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 31, 1995

Property Information

Block696
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page130

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,266
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
39%
Improvement Value:$187,600
61%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,358+3.9%
2024$7,081+4.1%
2023$6,803+0.0%
2022$6,803+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5318, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1970