Skip to content

164 Grand Central PkwyBayville, NJ 08721

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Feb 3, 2025

Property Information

Block301
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,128
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,900
51%
Improvement Value:$97,300
49%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+3.9%
2024$4,575+4.1%
2023$4,396+0.0%
2022$4,396+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,128DeedBook 19925, Page 234Recorded2/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1985