Skip to content

528 Continental AveBayville, NJ 08721

Built 1982

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block309
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,128
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
49%
Improvement Value:$76,500
51%
Total Assessment$149,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,592+3.9%
2024$3,457+4.1%
2023$3,321+0.0%
2022$3,321+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$227,500
Sq Ft1,128DeedBook 18502, Page 1677Recorded5/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1982