Skip to content

147 Grand Central PkwyBayville, NJ 08721

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 22, 2026

Property Information

Block308
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,104
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,200
54%
Improvement Value:$86,900
46%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,309+4.2%
2024$4,137+4.3%
2023$3,965+0.0%
2022$3,965+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,104DeedBook 20269, Page 1097Recorded1/29/2026

Property Built

Built

Year Built: 1985