Skip to content

437 Veterans BlvdBayville, NJ 08721

Built 1970

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 4, 2016

Property Information

Block411
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,371
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
63%
Improvement Value:$95,400
37%
Total Assessment$257,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+3.9%
2024$5,983+4.1%
2023$5,749+0.0%
2022$5,749+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,371DeedBook 16426, Page 1944Recorded6/22/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,371DeedBook 16006, Page 360Recorded2/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1970