Skip to content

410 Coolidge AveBayville, NJ 08721

Built 1975

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Jan 3, 2003

Property Information

Block554
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page122

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,350
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
51%
Improvement Value:$94,200
49%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,648+3.9%
2024$4,473+4.1%
2023$4,298+0.0%
2022$4,298+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$173,000
DeedBook 11177, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1975