Skip to content

373 Hayes AveBayville, NJ 08721

Built 1989

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block476
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,550
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
37%
Improvement Value:$166,500
63%
Total Assessment$265,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,392+3.9%
2024$6,150-1.5%
2023$6,246+0.0%
2022$6,246+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 16729, Page 1783Recorded5/8/2017

Property Sale

SaleMulti
$425,000
DeedBook 13171, Page 289

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4844, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1989