Skip to content

334 Trenton Ave NorthBayville, NJ 08721

Built 1981

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 11, 2008

Property Information

Block704
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,516
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
41%
Improvement Value:$140,500
59%
Total Assessment$239,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,782+3.9%
2024$5,563+4.1%
2023$5,345+0.0%
2022$5,345+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 14048, Page 342

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook 13624, Page 1085

Property Sale

SaleMulti
$287,000
DeedBook 12558, Page 1894

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 10637, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1981