Skip to content

353 Coolidge AveBayville, NJ 08721

Built 1977

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block483
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,296
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
42%
Improvement Value:$135,700
58%
Total Assessment$234,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,649+38.5%
2024$4,079+4.1%
2023$3,919+0.0%
2022$3,919+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 18028, Page 1408Recorded8/27/2020

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 17154, Page 1120Recorded6/22/2018

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 17089, Page 1317Recorded4/20/2018

Property Sale

SaleMulti
$70,800
DeedBook 5584, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1977