Skip to content

388 Hayes AveBayville, NJ 08721

Built 1998

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Sep 28, 2010

Property Information

Block485
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page121

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage2,248
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
35%
Improvement Value:$183,000
65%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,789+3.9%
2024$6,533+4.1%
2023$6,277+0.0%
2022$6,277+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 14725, Page 1735

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 13548, Page 1298

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$18,000
DeedBook 5501, Page 620