Skip to content

Madison Ave(Block 513 Lot 19)Bayville, NJ 08721

Vacant Land

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Feb 6, 2024

Property Information

Block513
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$19,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$458+3.9%
2024$441+4.1%
2023$424+0.0%
2022$424+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 19609, Page 386Recorded2/20/2024