Skip to content

344 Central BlvdBayville, NJ 08721

Built 2001

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Oct 17, 2012

Property Information

Block513
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage3,428
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,900
27%
Improvement Value:$283,800
73%
Total Assessment$388,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,372+3.9%
2024$9,018+4.1%
2023$8,664+0.0%
2022$8,664+2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$380,000
DeedBook 15351, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$42,500
DeedBook 10093, Page 830

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5276, Page 345

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 4990, Page 913