Skip to content

279 Hoover AveBayville, NJ 08721

Built 1986

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Aug 8, 2017

Property Information

Block522
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBerkeley Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR125
Sq Footage1,218
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,600
54%
Improvement Value:$84,000
46%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,402+3.9%
2024$4,236+4.1%
2023$4,070+0.0%
2022$4,070+2.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 16862, Page 1856Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 16104, Page 1969Recorded6/11/2015

Property Sale

SaleMulti
$254,000
DeedBook 13758, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1986